Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4

Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4 jest w pełni funkcjonalnym układem elektroakustycznego wzmacniacza dużej mocy przeznaczonym do zastosowań profesjonalnych jak i amatorskich. Wzmacniacz ten zaprojektowany został z myślą o nagłośnieniu estradowym i studyjnym. Idealnie nadaje się również jako napęd dla dużych subwooferów aktywnych. Parametry modułu wzmacniacza oraz jego przemyślana konstrukcja otwierają przed nim szeroki wachlarz zastosowań i aplikacji.

Wzmacniacz mocy 630W - moduł WMT-FET4 Rys.1. Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4

Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4 charakteryzuje się doskonałymi parametrami elektrycznymi i akustycznymi oraz bardzo dużą mocą wyjściową przy jednoczesnym minimalnym poziomie zniekształceń i szumów własnych. Najważniejsze parametry elektryczne modułu wzmacniacza przedstawione zostały w tabeli 1. W tabeli 2 podane zostały wartości znamionowej mocy wyjściowej (przy f = 1kHz i THD+N < 0,06%) dla trzech przykładowych wartości napięć zasilających i czterech typowych wartości impedancji obciążenia. W tabeli 2 podano również czułość wejściową wzmacniacza, której wartość zależna jest od wybranej konfiguracji. Stopień końcowy wzmacniacza pracuje w klasie AB.

Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4 to nie tylko sam wzmacniacz dużej mocy. Kryje on w sobie również rozbudowane funkcje i układy dodatkowe, takie jak: funkcję szybkiego odłączenia obciążenia, układ odwracania fazy sygnału wejściowego dla konfiguracji mostkowej, układ zabezpieczający przed pojawieniem się napięcia stałego na wyjściu wzmacniacza, układ inteligentnego załączania obciążenia, zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciążeniowe, opcjonalny układ zabezpieczenia termicznego.

Układ odwracania fazy sygnału wejściowego (inwerter wejściowy) umożliwia łączenia dwóch wzmacniaczy mocy w jeden wzmacniacz w konfiguracji mostkowej o mocy wyjściowej nawet czterokrotnie większej niż pojedynczy wzmacniacz w konfiguracji podstawowej.
Inwerter wejściowy jest układem odwracającym fazę sygnału podanego na wejście (zacisk IN) modułu wzmacniacza. Sygnał odwrócony w fazie o 180º wyprowadzony jest na zacisk INV.OUT modułu. Aby złączyć dwa moduły wzmacniaczy mocy WMT-FET4 w jeden układ wzmacniacza konfiguracji mostkowej wystarczy połączyć zacisk INV.OUT pierwszego (głównego) modułu wzmacniacza z zaciskiem IN drugiego modułu wzmacniacza. Obciążenie (zestaw głośnikowy) należy włączyć pomiędzy zaciski OUT obu modułów wzmacniaczy mocy, przy czym zaciskiem dodatnim (+) jest zacisk OUT pierwszego (głównego) wzmacniacza mocy.

Inteligentny układ sterujący modułu wzmacniacza mocy WMT-FET4 załącza obciążenie (zestaw głośnikowy) po czasie trzech sekund (3 sec.) od momentu włączenia zasilania układu. Po wyłączeniu zasilania wzmacniacza mocy obciążenie (zestaw głośnikowy) również zostaje natychmiast odłączone. Układ inteligentnego załączania obciążenia służy do eliminowania nieprzyjemnych i niebezpiecznych stuków, oddechów i charczenia zestawów głośnikowych, występujących podczas włączania i wyłączania zasilania wzmacniaczy mocy.

Parametry elektryczne i mechaniczne modułu:
Parametr:Wartość:
napięcia zasilające (US):±42VDC ÷ ±82VDC
moc znamionowa (POUT (f=1kHz, THD+N<0,02%)):350W / 8 Ohm lub 630W / 4 Ohm
zniekształcenia całkowite (THD+N):< 0,06%(f=20Hz ÷ 20kHz) lub < 0,02%(f=1kHz)
impedancja obciążenia (RL):2 Ohm ÷ 16 Ohm
czułość wejściowa (UIN):1V ÷ 2,2V
impedancja wejściowa (RIN):47 kOhm
szybkość narastania napięcia wyjściowego (SR):200V/µs
czas narastania (RT):600ns
pasmo przenoszenia (fKu=-3dB):3Hz ÷ 300kHz
pasmo mocy (fKu=-3dB):3Hz ÷ 230kHz
impedancja wewnętrzna (ROUT):< 0,025 Ohm
stosunek sygnał / szum (S/N):110dB (f=20Hz ÷ 20kHz)
wyjściowe napięcie nie zrównoważenia (VOS):<< 1mV
wymiary PCB:220mm x 90mm
wymiary modułu:220mm x 100mm x 40mm
Tabela 1. Parametry elektryczne i mechaniczne modułu WMT-FET4.


USUINznamionowa moc wyjściowa przy f = 1kHz i THD < 0,06%
8 Ohm6 Ohm4 Ohm2 Ohm
±82VDC2,2V350W480W630W-
±60VDC1,6V180W250W340W-
±42VDC1,1V80W130W170W330W
Tabela 2. Znamionowa moc wyjściowa oraz czułość wejściowa modułu WMT-FET4
w zależności do napięć zasilających i impedancji obciążenia.

Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4 wyposażony został w szereg zabezpieczeń, które mają na celu zapewnić jego bezawaryjną pracę. Wzmacniacz posiada między innymi zabezpieczenie przed pojawieniem się napięcia stałego na jego wyjściu. Zabezpieczenie to chroni nie tylko sam wzmacniacz przed uszkodzeniem jego stopnia końcowego, ale przede wszystkim zabezpiecza przed zniszczeniem drogie przetworniki w delikatnych zestawach głośnikowych. Moduł posiada zabezpieczenia przeciwzwarciowe oraz przeciążeniowe.

Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4 wymaga zasilania napięciami symetrycznymi o wartościach z przedziału od ±42VDC do ±82VDC. Maksymalny prąd wyjściowy wysterowanego wzmacniacza nie przekracza wartości 15A. Zaleca się zastosowanie symetrycznego zasilacza dużej mocy, którego konstrukcja pozwala na współpracę z obciążeniami o charakterze impulsowym. Do zasilania modułu idealnie nadaje się zasilacz symetryczny ZSD-BASIC-POWER-100V (lub zasilacz symetryczny ZSD-BASIC-POWER-50V w przypadku zasilania modułu wzmacniacza napięciami o wartościach z przedziału od ±42VDC do ±45VDC) z oferty MAEL - Carton Audio.

Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4 dostępny jest w dwóch wersjach wykonania. Różnią się one sposobem montażu modułu do radiatora właściwego odprowadzającego ciepło. W przypadku pierwszym tranzystory mocy jak i płyta PCB przytwierdzone są do kątownika aluminiowego (profil), który powinien zostać przykręcony śrubami do radiatora właściwego. W opcji tej kątownik aluminiowy stanowi integralną część modułu i jest do niego przytwierdzony na stałe.
W przypadku drugim tranzystory mocy jak i płytę PCB przytwierdza się bezpośrednio do radiatora właściwego (radiator). W tej opcji płyta PCB zaopatrzona jest w odpowiednie tulejki dystansowe, a tranzystory mocy zamontowane są od jej spodu. Przy montażu modułu wzmacniacza w opcji drugiej należy posłużyć się szablonem dołączonym do dokumentacji. Pozwoli on na szybkie i dokładne wykonanie otworów montażowych pod tranzystory i tulejki dystansowe na płaszczyźnie radiatora właściwego.

Schematy, opisy i instrukcje:
Tytuł dokumentu:Format:
Schemat montażowy modułu
Schemat aplikacyjny modułu - połączenie standardowe
Schemat aplikacyjny modułu - połączenie w konfiguracji mostkowej
Dokumentacja - opis i instrukcja obsługi
Rozmieszczenie elementów na PCB - widok od góry i widok od spodu
Otwory montażowe - opcja profil i opcja radiator

Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4 wykonany jest na wysokiej jakości laminacie epoksydowo-szklanym o wymiarach: 220mm x 90mm. Montaż z wykorzystaniem technologii powierzchniowej SMT. Druk pokryty jest maską zabezpieczającą. Przyłącza wyprowadzone są za pomocą listew zaciskowych typu ARK, dzięki czemu montaż elektryczny sprowadza się do skręcenia wkrętakiem przewodów w odpowiednich zaciskach modułu. Dla każdego z wyprowadzeń mocy zastosowano podwójne przyłącze ARK z możliwością instalacji przewodu o przekroju żyły do 2,5mm2.

Moduł wzmacniacza mocy WMT-FET4 jest w pełni zmontowany, uruchomiony i sprawdzony. Po podłączeniu układ wymaga przeprowadzenia regulacji prądu spoczynkowego. Jest to jednorazowa i prosta do przeprowadzenia czynność dokładnie opisana w dokumentacji. Do każdego modułu dołączony jest czytelny opis wraz ze schematami montażowymi oraz przykładowymi aplikacjami, ułatwiającymi szybkie i bezproblemowe podłączenie oraz uruchomienie całości.