Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA729x

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA729x jest w pełni funkcjonalnym układem elektroakustycznego wzmacniacza średniej mocy przeznaczonym do zastosowań w aplikacjach klasy Hi-Fi dla domowego użytku. Zaprojektowany został z myślą o zastosowaniu go jako stopnia końcowego w zintegrowanych systemach nagłośnieniowych średniej mocy. Idealnie nadaje się również jako napęd dla subwooferów aktywnych. Z powodzeniem może być wykorzystany jako układ zastępczy przy naprawie zintegrowanych wzmacniaczy audio innych producentów.

Wzmacniacz mocy 80W - moduł WMU-TDA729x Rys.1. Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA729x

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA729x wykonany jest w oparciu o monolityczny układ scalony TDA7294 (TDA7293, TDA7294S) firmy ST-Microelectronics. Może on współpracować z obciążeniem (głośnikami) o impedancji od 4 Ohm do 16 Ohm. Moc znamionowa wynosi 80W przy zniekształceniach nie przekraczających poziomu THD+N < 1%. Moc muzyczna osiąga wartość 110W (przy THD+N < 10%). Pasmo przenoszenia zawiera się w granicach od 16Hz do 100kHz (KU=-3dB). Stopień końcowy wzmacniacza pracuje w klasie AB.

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA729x odporny jest na przypadkowe przeciążenie wyjść głośnikowych oraz posiada wbudowane zabezpieczenie termiczne. W przypadku wystąpienia przeciążenia lub przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej temperatury struktury wewnętrznej układu (150ºC), wzmacniacz automatycznie przechodzi w stan czuwania (standby) i pozostaje w nim do momentu przywrócenia prawidłowych warunków pracy tj. usunięcia zwarcia i/lub obniżenia temperatury struktury wewnętrznej układu.

Parametry elektryczne i mechaniczne modułu:
Parametr:Wartość:
napięcia zasilające (US):±18VDC ÷ ±42VDC
moc znamionowa (POUT (f=1kHz, THD+N<1%)):70W / 8 Ohm lub 80W / 4 Ohm
zniekształcenia całkowite (THD+N):< 1%(f=20Hz ÷ 20kHz)
impedancja obciążenia (RL):4 Ohm ÷ 16 Ohm
czułość wejściowa (UIN):1V
impedancja wejściowa (RIN):47 kOhm
szybkość narastania napięcia wyjściowego (SR):11V/µs
pasmo przenoszenia (fKu=-3dB):20Hz ÷ 100kHz
pasmo mocy (fKu=-3dB):20Hz ÷ 80kHz
impedancja wewnętrzna (ROUT):< 0,1 Ohm
wyjściowe napięcie nie zrównoważenia (VOS):<< 10mV
wymiary PCB:45mm x 35mm
wymiary modułu:45mm x 35mm x 30mm
Tabela 1. Parametry elektryczne i mechaniczne modułu WMU-TDA729x.

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA729x wyposażony został w funkcję wyciszenia, która załącza obciążenie (zestaw głośnikowy) po krótkiej chwili od momentu włączenia zasilania układu. Po wyłączeniu zasilania wzmacniacza mocy, obciążenie (zestaw głośnikowy) również zostaje natychmiast odłączone. Funkcja inteligentnego załączania obciążenia służy do eliminowania nieprzyjemnych i niebezpiecznych stuków, oddechów i charczenia zestawów głośnikowych, występujących podczas włączania i wyłączania zasilania wzmacniaczy mocy.

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA729x wymaga zasilania napięciami symetrycznymi o wartościach z przedziału od ±18VDC do ±42VDC. Maksymalny prąd wyjściowy wysterowanego wzmacniacza nie przekracza wartości 5A. Zaleca się zastosowanie symetrycznego zasilacza średniej lub dużej mocy, którego konstrukcja pozwala na współpracę z obciążeniami o charakterze impulsowym. Do zasilania modułu idealnie nadaje się zasilacz symetryczny ZSD-BASIC-POWER-50V z oferty MAEL - Carton Audio.

Schematy, opisy i instrukcje:
Tytuł dokumentu:Format:
Schemat montażowy modułu
Schemat aplikacyjny modułu
Dokumentacja - opis i instrukcja obsługi
Rozmieszczenie elementów na PCB - widok od góry i widok od spodu
Otwory montażowe i obrys PCB

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA729x wykonany jest na wysokiej jakości laminacie epoksydowo-szklanym o wymiarach: 45mm x 35mm. Montaż z wykorzystaniem technologii powierzchniowej SMT. Druk pokryty jest maską zabezpieczającą. Przyłącza wyprowadzone są za pomocą listew zaciskowych typu ARK, dzięki czemu montaż elektryczny sprowadza się do skręcenia wkrętakiem przewodów w odpowiednich zaciskach modułu.

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA729x jest w pełni zmontowany, uruchomiony i sprawdzony. Po podłączeniu układ nie wymaga żadnych regulacji ani czynności dodatkowych. Do każdego modułu dołączony jest czytelny opis wraz ze schematami montażowymi oraz przykładowymi aplikacjami, ułatwiającymi szybkie i bezproblemowe podłączenie oraz uruchomienie całości.