Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA737x

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA737x jest w pełni funkcjonalnym układem elektroakustycznego, stereofonicznego wzmacniacza średniej mocy przeznaczonym do zastosowań w aplikacjach Hi-Fi domowego użytku oraz car-audio. Zaprojektowany został z myślą o zastosowaniu go jako stopnia końcowego w zintegrowanych systemach nagłośnieniowych średniej mocy. Z powodzeniem może być wykorzystany jako układ zastępczy przy naprawie zintegrowanych wzmacniaczy audio innych producentów.

Wzmacniacz mocy 2 x 20W - moduł WMU-TDA737x Rys.1. Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA737x

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA737x wykonany jest w oparciu o monolityczny układ scalony TDA7375 (TDA7375A, TDA7377) firmy ST-Microelectronics. Może on współpracować z obciążeniem (głośnikami) o impedancji od 2 Ohm do 16 Ohm. Moc znamionowa wynosi 2 x 20W przy zniekształceniach nie przekraczających poziomu THD+N < 1%. Moc muzyczna osiąga wartość 2 x 30W (przy THD+N < 10%). Pasmo przenoszenia zawiera się w granicach od 20Hz do 100kHz (KU=-3dB). Stopnie końcowe wzmacniacza pracują w klasie AB w konfiguracji mostkowej.

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA737x odporny jest na przypadkowe przeciążenie wyjść głośnikowych oraz posiada wbudowane zabezpieczenie termiczne. W przypadku wystąpienia przeciążenia lub przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej temperatury struktury wewnętrznej układu (150ºC), wzmacniacz automatycznie przechodzi w stan czuwania (standby) i pozostaje w nim do momentu przywrócenia prawidłowych warunków pracy tj. usunięcia zwarcia i/lub obniżenia temperatury struktury wewnętrznej układu.

Parametry elektryczne i mechaniczne modułu:
Parametr:Wartość:
napięcia zasilające (US):+9VDC ÷ +18VDC
moc znamionowa (POUT (f=1kHz, THD+N<1%)):2 x 20W / 4 Ohm
zniekształcenia całkowite (THD+N):< 1%(f=20Hz ÷ 20kHz)
impedancja obciążenia (RL):2 Ohm ÷ 16 Ohm
czułość wejściowa (UIN):1V
impedancja wejściowa (RIN):47 kOhm
szybkość narastania napięcia wyjściowego (SR):10V/µs
pasmo przenoszenia (fKu=-3dB):20Hz ÷ 100kHz
pasmo mocy (fKu=-3dB):20Hz ÷ 60kHz
impedancja wewnętrzna (ROUT):< 0,1 Ohm
wyjściowe napięcie nie zrównoważenia (VOS):<< 100mV
wymiary PCB:45mm x 35mm
wymiary modułu:45mm x 35mm x 25mm
Tabela 1. Parametry elektryczne i mechaniczne modułu WMU-TDA737x.

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA737x wyposażony został w funkcję wyciszenia, która załącza obciążenie (zestawy głośnikowe) po krótkiej chwili od momentu włączenia zasilania układu. Po wyłączeniu zasilania wzmacniacza mocy, obciążenie (zestawy głośnikowe) również zostaje natychmiast odłączone. Funkcja inteligentnego załączania obciążenia służy do eliminowania nieprzyjemnych i niebezpiecznych stuków, oddechów i charczenia zestawów głośnikowych, występujących podczas włączania i wyłączania zasilania wzmacniaczy mocy.

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA737x wymaga zasilania napięciem pojedynczym o wartości z przedziału od +9VDC do +18VDC. Maksymalny prąd wyjściowy wysterowanego wzmacniacza nie przekracza wartości 2 x 3A. Zaleca się zastosowanie zasilacza z napięciem pojedynczym, średniej lub dużej mocy, którego konstrukcja pozwala na współpracę z obciążeniami o charakterze impulsowym. Wydajność prądowa układu zasilającego powinna wynosić minimum 5A.

Schematy, opisy i instrukcje:
Tytuł dokumentu:Format:
Schemat montażowy modułu
Schemat aplikacyjny modułu
Dokumentacja - opis i instrukcja obsługi
Rozmieszczenie elementów na PCB - widok od góry i widok od spodu
Otwory montażowe i obrys PCB

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA737x wykonany jest na wysokiej jakości laminacie epoksydowo-szklanym o wymiarach: 45mm x 35mm. Montaż z wykorzystaniem technologii powierzchniowej SMT. Druk pokryty jest maską zabezpieczającą. Przyłącza wyprowadzone są za pomocą listew zaciskowych typu ARK, dzięki czemu montaż elektryczny sprowadza się do skręcenia wkrętakiem przewodów w odpowiednich zaciskach modułu.

Moduł wzmacniacza mocy WMU-TDA737x jest w pełni zmontowany, uruchomiony i sprawdzony. Po podłączeniu układ nie wymaga żadnych regulacji ani czynności dodatkowych. Do każdego modułu dołączony jest czytelny opis wraz ze schematami montażowymi oraz przykładowymi aplikacjami, ułatwiającymi szybkie i bezproblemowe podłączenie oraz uruchomienie całości.