Moduł konwertera sygnału niesymetrycznego na symetryczny WNM-XLR-BT-LINE

Moduł konwertera sygnału niesymetrycznego na symetryczny WNM-XLR-BT-LINE jest elektronicznym, beztransformatorowym układem przetwarzającym pojedynczy sygnał na dwa sygnały o przeciwnych względem siebie fazach (przesunięcie fazowe między sygnałami wynosi 180º). Symetryczne przesyłanie sygnału zapewnia dużo mniejszą jego podatność na zewnętrzne zakłócenia przez co jest powszechnie stosowane w technice studyjnej. W profesjonalnym sprzęcie audio normą stało się stosowanie prawie wyłącznie wejść i wyjść symetrycznych.

Konwerter sygnału niesymetrycznego na symetryczny - moduł WNM-XLR-BT-LINE Rys.1. Moduł konwertera sygnału niesymetrycznego na symetryczny WNM-XLR-BT-LINE

Moduł konwertera sygnału niesymetrycznego na symetryczny WNM-XLR-BT-LINE może znaleźć zastosowanie również przy mostkowaniu wzmacniaczy mocy. Łączenie dwóch takich samych wzmacniaczy mocy w jeden wzmacniacz w konfiguracji mostkowej umożliwia uzyskanie mocy wyjściowej nawet czterokrotnie większej niż w przypadku pojedynczego wzmacniacza. Na wyjściu modułu konwertera otrzymujemy niezbędne przy połączeniu mostkowym wzmacniaczy dwa sygnały o przeciwnych względem siebie fazach.

Parametry elektryczne i mechaniczne modułu:
Parametr:Wartość:
napięcia zasilające (US):±9VDC ÷ ±15VDC
czułość wejściowa (UIN):1V
impedancja wejściowa (RIN):47 kOhm
wzmocnienie napięciowe (KU):0dB (1V/V)
pasmo przenoszenia (fKu=-3dB):10Hz ÷ 192kHz
impedancja wewnętrzna (ROUT):< 100 Ohm
wymiary PCB:30mm x 55mm
wymiary modułu:30mm x 55mm x 25mm
Tabela 1. Parametry elektryczne i mechaniczne modułu WNM-XLR-BT-LINE.

Moduł konwertera sygnału niesymetrycznego na symetryczny WNM-XLR-BT-LINE zaopatrzony jest w oryginalne gniazdo męskie typu XLR firmy Neutrik. Gwarantuje ono najwyższą jakość i trwałość połączenia elektrycznego i mechanicznego przewodu sygnałowego z urządzeniem. Zwarta, przemyślana konstrukcja pozwala na montaż kilku modułów obok siebie, przy czym minimalna odległości między środkami gniazd na panelu przyłączeniowym może wynosić tylko 30mm. Ma to duże znaczenie przy rozbudowanych aplikacjach z wieloma wejściami / wyjściami w obudowach o niedużych wymiarach.

Moduł konwertera sygnału niesymetrycznego na symetryczny WNM-XLR-BT-LINE wymaga zasilania napięciami symetrycznymi o wartościach z przedziału od ±9VDC do ±15VDC. Układ zabezpieczony jest przed skutkami przypadkowej zamiany polaryzacji napięć zasilających. Maksymalny prąd pobierany przez układ nie przekracza wartości 20mA. Zaleca się zastosowanie zasilacza stabilizowanego z niskim współczynnikiem tętnień napięć wyjściowych. Do zasilania modułu idealnie nadaje się zasilacz symetryczny stabilizowany ZSMS-LM3xx z oferty MAEL - Carton Audio.

Schematy, opisy i instrukcje:
Tytuł dokumentu:Format:
Schemat montażowy modułu
Schemat aplikacyjny modułu
Dokumentacja - opis i instrukcja obsługi
Rozmieszczenie elementów na PCB - widok od góry i widok od spodu
Otwory montażowe pod gniazdo XLR

Moduł konwertera sygnału niesymetrycznego na symetryczny WNM-XLR-BT-LINE wykonany jest na wysokiej jakości laminacie epoksydowo-szklanym o wymiarach: 30mm x 55mm. Montaż z wykorzystaniem technologii powierzchniowej SMT. Druk pokryty jest maską zabezpieczającą. Przyłącza wyprowadzone są za pomocą listew zaciskowych typu ARK, dzięki czemu montaż elektryczny sprowadza się do skręcenia wkrętakiem przewodów w odpowiednich zaciskach modułu.

Moduł konwertera sygnału niesymetrycznego na symetryczny WNM-XLR-BT-LINE jest w pełni zmontowany, uruchomiony i sprawdzony. Po podłączeniu układ nie wymaga żadnych regulacji ani czynności dodatkowych. Do każdego modułu dołączony jest czytelny opis wraz ze schematami montażowymi oraz przykładowymi aplikacjami, ułatwiającymi szybkie i bezproblemowe podłączenie oraz uruchomienie całości.