Moduł zasilacza symetrycznego ZSD-BASIC-POWER-100V

Moduł zasilacza symetrycznego ZSD-BASIC-POWER-100V zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu go jako głównego układu zasilającego dla elektroakustycznych wzmacniaczy średniej i dużej mocy. Jego zwarta konstrukcja pozwala na zapewnienie odpowiednich warunków pracy dla wzmacniaczy audio o łącznej znamionowej mocy wyjściowej nie przekraczającej poziomu 1500W. Zasilacz z powodzeniem można również wykorzystywać w aplikacjach nie związanych z tematem audio.

Zasilacz symetryczny dużej mocy - moduł ZSD-BASIC-POWER-100V Rys.1. Moduł zasilacza symetrycznego ZSD-BASIC-POWER-100V

Moduł zasilacza symetrycznego ZSD-BASIC-POWER-100V przygotowany został do współpracy z transformatorami sieciowymi z dwoma symetrycznymi uzwojeniami wtórnymi z napięciami o wartościach z przedziału od 2 x 2,5VAC do 2 x 68VAC. Napięcia wyjściowe zasilacza w tym przypadku będą miały wartości z przedziału od ±2VDC do ±95VDC. Moc transformatora sieciowego należy dobrać pod kątem mocy zasilanego obciążenia. Maksymalny ciągły prąd wyjściowy zasilacza nie powinien przekraczać wartości 15A.

Parametry elektryczne i mechaniczne modułu:
Parametr:Wartość:
napięcia transformatora (UTRout):2 x 2,5VAC ÷ 2 x 68VAC
napięcie wyjściowe (UOUT):±2VDC ÷ ±95VDC
prąd wyjściowy (IOUT):< 15A
moc obciążenia (POUT):< 1500W
zabezpieczenie nadprądowe (IF):2 x 5A, 2 x 10A, 2 x 15A
wymiary PCB:100mm x 75mm
wymiary modułu:100mm x 75mm x 90mm
Tabela 1. Parametry elektryczne i mechaniczne modułu ZSD-BASIC-POWER-100V.

Moduł zasilacza symetrycznego ZSD-BASIC-POWER-100V posiada własne zabezpieczenie nadprądowe w postaci bezpiecznika topikowego. Zabezpiecza ono przed przeciążeniem zarówno sam moduł jak i układy zasilane za jego pośrednictwem. Parametry bezpiecznika topikowego dobiera są pod kątem mocy zasilanego urządzenia. Standardowo do wyboru są trzy wartości bezpiecznika topikowego: 5A/250V, 10A/250V oraz 15A/250V.

Moduły zasilaczy symetrycznych ZSD-BASIC-POWER-100V można łączyć ze sobą szeregowo. Przygotowane zostały w tym celu dodatkowe pola lutownicze w płytach PCB zasilaczy (połączenie wyprowadzeń w stosunku 1:1). Szeregowe łączenie dwóch i większej ilości modułów zasilaczy w prosty sposób pozwala na zwiększenie pojemności filtrów pojemnościowych w głównych gałęziach zasilających. Ma to znaczący wpływ na redukcję poziomu tętnień napięć wyjściowych zasilacza.

Schematy, opisy i instrukcje:
Tytuł dokumentu:Format:
Schemat montażowy modułu
Schemat aplikacyjny modułu
Dokumentacja - opis i instrukcja obsługi
Rozmieszczenie elementów na PCB - widok od góry i widok od spodu
Otwory montażowe i obrys PCB

Moduł zasilacza symetrycznego ZSD-BASIC-POWER-100V wykonany jest na wysokiej jakości laminacie epoksydowo-szklanym o wymiarach: 100mm x 75mm. Montaż z wykorzystaniem technologii powierzchniowej SMT. Druk pokryty jest maską zabezpieczającą. Przyłącza wyprowadzone są za pomocą listew zaciskowych typu ARK z możliwością instalacji przewodu o przekroju żyły 2,5mm2. Dzięki listwom ARK montaż elektryczny sprowadza się do skręcenia wkrętakiem przewodów w odpowiednich zaciskach modułu.

Moduł zasilacza symetrycznego ZSD-BASIC-POWER-100V jest w pełni zmontowany, uruchomiony i sprawdzony. Po podłączeniu układ nie wymaga żadnych regulacji ani czynności dodatkowych. Do każdego modułu dołączony jest czytelny opis wraz ze schematami montażowymi oraz przykładowymi aplikacjami, ułatwiającymi szybkie i bezproblemowe podłączenie oraz uruchomienie całości.